Modul
A programozásban modulnak nevezünk egy logikailag egységet képező programrészt. Általában egy fordítási egységet hívunk modulnak, de egy könyvtárra, kiegészítőre (plugin), vagy egy függvényre is hivatkozhatunk így. A moduláris programozás alapegységeként arra hivatott, hogy a program egy jól körülhatárolható részét lefedje.
Sok programozási nyelvben a modulok maguk is nyelvi egységként jelennek meg. Az Object Pascal unit-ja, a Visual Basic module-ja, vagy a Java package-e is egyfajta modul fogalmat definiál. A legtöbb nyelvben egy modul használatát külön kulcsszóval kell jelölni. Ez lehet uses, import, require, include, vagy valami hasonló. A kulcsszó (és a modul neve) jelzi, hogy a forrásfájl egy más modulra hivatkozik, ezért a felépülő programba a hivatkozott modult is be kell építeni. Így a másik modul szolgáltatási egy egyszerű utalás árán elérhetők.
A modulok több másik modulra is hivatkozhatnak. A hivatkozási összefüggések elég szerteágazók is lehetnek. Nagyobb programoknál néha érdemes a hivatkozási gráfot is felrajzolni. Ha túl kusza lesz, az azt jelenti, hogy a moduljaink túlságosan függnek egymástól, vagyis nem sikerült elég jól csoportosítani a feladatokat. Ilyenkor hasznos lehet átgondolni az egyes elemek helyét, olyan helyekre mozgatni a függvényeket, vagy osztályokat, ahová jobban tartoznak.
Példa[szerkesztés]
Egy modul kódja Object Pascal nyelven:
unit Prefixer;
{a modul neve}
interface
{a modul nyilvános része}
{más modulokból is elérhető függvények}
function BigPrefix( S: String ): String;
function LittlePrefix( S: String ): String;
implementation
{a megvalósítási rész}
function BigPrefix(S: String): String;
begin Result := 'big '+S; end;
function LittlePrefix( S: String): String;
begin Result := 'little '+S; end;
end.