Turbo Pascal
Bevezetés[szerkesztés]
A Turbo Pascal egy Pascal fordítóprogram és fejlesztői környezet, amelyet a Borland cég készített a 1980-as években, egészen az 1990-es évek közepéig. Az összes verzió MS-DOS rendszeren futott - a Windows alatti fejlesztésre a Turbo Pascal for Windows volt használható. Egyike az első IBM PC gépekre készített programnyelveknek.
Támogatta az "inline" assembly kódot, igaz, az első verziókban csak a hexadecimális gépi kódot, de a későbbi verziókban már direkt assembly kódot is tudott értelmezni a fordító.
Turbo Pascal 1..3[szerkesztés]
A Turbo Pascal 1.0-s verziója 1984-ben jelent meg, hamarosan az első PC-k megjelenése után. Az 1-3 verziók csak .com formátumú programokat tudtak fordítani. Mind a 8 bites 8080/Z80 mikroprocesszorú számítógépeken futó CP/M operációs rendszer, mind pedig a 8088/8086 mikroprocesszoros 16 bites rendszerekre kifejlesztett CP/M-86, illetve a fent említett MS-DOS operációs rendszerek alatt voltak hozzáférhetőek. A Turbo Pascal nagy népszerűséget vívott ki magának, ami több tényezőnek köszönhető, mint:
- Rendkívül alacsony ár/teljesítmény viszony.
- Felhasználó-barát kezelőfelület.
- Kitűnő programdokumentáció.
A Turbo Pascal 3.0-s változata kitűnt az integrált fejlesztői környezetével, ugyanis a szerkesztést, fordítást, és futtatást egybeépítették.
Turbo Pascal 4[szerkesztés]
A Turbo Pascal 4-es verziónak (1987) több nagy újítása volt az előző verziókhoz képest. A lényegesebbek:
- .exe fájlokat készített.
- A CP/M operációs rendszer támogatottsága befejeződött.
- Teljes képernyős forrás szerkesztő felület.
- Unitok készítésének támogatása.
- Teljesen új grafikus könyvtár-rendszert építettek a fordítóba.
Illetve a korábbi verzióknál sokkal hatásosabb és könnyebben kezelhető programozási eszközt biztosított az önálló részegységekből kialakítható strukturált alkalmazói programok kifejlesztéséhez. A korábbi verzióknál a 64 Kbyte-ot meghaladó méretű programok esetében fedőszegmenseket (overlay) kellett szerveznünk.
Turbo Pascal 5[szerkesztés]
A Turbo Pascal 5-ös verzióval jött be a – sokak számára ismerős – kék hátterű szerkesztő ablak, ami a cég védjegyévé vált az 1990-es évek közepéig, amikor is megszüntették a fejlesztő eszköz további fejlesztését. A fordítóprogram is fejlődött, rengeteg nyomkövetési lehetőséggel. Az overlay technológia is alkalmazható lett.
Turbo Pascal 5.5[szerkesztés]
A Turbo Pascal 5.5-ös verzióval (1989) jelent meg az Objektumorientált programozás támogatása.
Turbo Pascal 6[szerkesztés]
A Turbo Pascal 6-os verzióhoz (1990) készült teljes magyar súgó, és innentől értelmezi a fordító az assembly kódot a forrásban. A fordítóprogram innentől tudja kihasználni a 286-os processzor újításait. A Turbo Pascal 6.0-s verziója a világszerte ismert standard Pascal fordítóra épült. Teljes kompatibilitás a Turbo Pascal korábbi verzióiban írt programokkal, azonban a 6.0-s az alábbiakat is magában foglalja:
- Teljesen új integrált fejlesztői környezet, amelyre az alábbiak jellemzőek:
- Egymást többszörösen átfedő ablakok kezelése,
- Egérhasználat, menük és dialógus dobozok,
- Több fájlt kezelő editor (szerkesztő), szerkesztés 1 Mbyte-ig,
- Bővített hibakeresési lehetőség,
- Munkaállományok és azok környezetének (desktop) teljes megőrzése és újratöltése.
- Egy Objektumorientált alkalmazói keretrendszer,a Turbo Vision,
- Teljes inline assembler,
- Private mezők és metódusok az objektum deklarációjában,
- Kiterjesztett szintaktikai direktíva,
- A 80286-s processzor utasításkészletének megfelelő kódgenerálás,
- Tipizált konstansok cím referenciái,
- Far és Near eljárások,
- Új Heap kezelő,
- Kiterjesztett, azonnali (online) Help (súgó), ahonnan a könyvtári függvényekre és eljárásokra vonatkozó mintapéldák közvetlenül a forrásállományba másolható.
Turbo Pascal 7[szerkesztés]
A 7-es verzióban jelentek meg a break és a continue utasítások, konstans és nyitott paraméterek, a nulla végű stringek kezelése, a dinamikus metódusok, valamint túlcsordulásellenőrzés és egyéb hibakereső opciókkal bővült a fordítóprogram.