Parancssor
Parancssoros programnak nevezzük az olyan programot, amelynek nincs grafikus felülete, hanem szöveges parancsokkal vezérelhető, és a kimenetét is szöveges formában jeleníti meg. A szöveges be-és kimeneten túl a program egyéb módokon (fájlok, hálózat) is kifejtheti hatását.
Néhány operációs rendszer, valamint sok szerver-, fordító- és segédprogram, szolgáltatás, illetve néhány más program tartozik ebbe a kategóriába.
Mivel nem rendelkezik grafikus felülettel, a működését szabályozó paramétereket gyakran konfigurációs fájlokban, futtatási argumentumokkal, vagy környezeti változókkal adják meg.
Parancssornak az ilyen program beviteli sorát hívjuk. A sor elején gyakran egy ún. prompt jelenik meg. Ez >, $, esetleg más jel, vagy szöveg lehet.
Előnyök és hátrányok[szerkesztés]
A parancssoros felület előnyei:
- Egyszerűen megvalósítható. Egy hasonló funkciókkal rendelkező grafikus felületű programhoz képest lényegesen kevesebb ráfordítással tervezhető meg és készíthető el.
- A futtatható fájl általában rövid és kevés erőforrást igényel. Bizonyos hardvereken (mobil-, vagy hálózati eszközök), a memória és háttértár gyakran korlátozott.
- Nagyon könnyen portolható más rendszerekbe. A programnyelvek standard könyvtárai általában tartalmazzák a standard ki- és bemenet használatát.
- A parancssoros programok általában egymással összekapcsolhatók. Az egyik program kimenete a másik bemenetét képezheti, feldolgozási láncok is létrehozhatók, Parancsfájlok használatával akár igen bonyolult feldolgozási menet is készíthető.
- Internetes kompatibilitás. A parancssori programok be- és kimenete tcp csatornákra kapcsolható, így szerverprogramként is használhatók.
A parancssoros felület hátrányai:
- Nem nyilvánvaló felület. Egy parancssoros program megfelelő használatához általában át kell olvasni a program dokumentációját. Az egyes parancsokat és kapcsolókat nehéz fejben tartani.
- Kimenet tördelése. A programok kimenete gyakran speciális formátumú vagy nagyon hosszú, ezért előfordul, hogy a képernyőn olvashatatlanul, vagy csak részben jelenik meg. Ilyenkor külön eszközre van szükség a kimenet olvasásához.
Példák[szerkesztés]
Ismertebb parancssoros programok: